неділю, 18 червня 2023 р.

 15 червня 2023 року

Уперше від початку створення Університету обдарованої дитини (2017) заняття для юних студентів УОДу проводили члени української скаутської організації «Пласт» зі станиці Івано-Франківськ (курінь ч.56 ім. Мілени Рудницької) – Надія Цюцяк (зв'язкова та за сумісництвом виховниця гуртка «Літавиці»), Марта Власій та Яна Битчай (гурток «Літавиці»), Софії Яремко  (гурток «Блакитні Ари»).

Університет обдарованої дитини та «Пласт» мають чимало спільного: і та, і та інституції діють на волонтерських засадах, до них належать найсвідоміші, найактивніші, найбільш віддані національній ідеї особи, яким не байдужа доля України (як, до прикладу, Марта Власій, яка є і юною студенткою УОДу, і волонтеркою УОДу, і пластункою, Марія Пилипів, яка є і студенткою-волонтеркою УОДу, і пластункою, та ін.).

Місія «Пласту» та місія УОДу надзвичайно близькі: через якісну освіту, національне виховання юних українців творити успішну націю й Українську державу.

Усебічний розвиток особистості – завдання, яке ставить перед собою і УОД, і «Пласт». Вони уможливлюють кожній дитині віднайти й розвинути свої природні нахили, здібності, таланти.

Виховники обох структур упевнені: виховання дітей та юнацтва – шлях до успіху.

І в УОДі, і в «Пласті» діяльність ґрунтується на засадах коучингу.

І в УОДі, і в «Пласті» Бог/християнські цінності та Україна/патріотичні  цінності є ключовими в ідеології та виховній методиці.

В обидвох дитячо-юнацьких інституціях  культивують процес постійної праці над собою, самовиховання, самовдосконалення.

Урешті, в Університеті обдарованої дитини чимало викладачів та студентів-волонтерів є великими симпатиками «Пласту», його дослідниками, популяризаторами пластової ідеї з-поміж здобувачів освіти, наукового загалу, громадськості, освітян. Так, до прикладу, очільник Наукового товариства УОДу, доктор історичних наук, професор кафедри педагогіки та освітнього менеджменту імені Богдана Ступарика Борис Петрович Савчук – автор першої у вітчизняній науці ґрунтовної монографії, присвяченої Українському «Пласту» (Савчук Б. Український Пласт: 1911–1939. Івано-Франківськ: Лілея -НВ, 1996. 267 с.), та розділу в англомовній монографії, присвяченій розвитку «Пласту» у США (1948–2000) (Савчук Б. Пласт у США (1948–2000). Пласт. Унікальна історія українського скаутського руху. Орест Субтельний та ін. пер. з анг. В. Морозова. Торонто, 2019. С. 155–220), робота над яким тривала в канадському Торонто на запрошення відомого історика Ореста Субтельного. Дослідницею «Пласту» є викладач-волонтер УОДу, доцент кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи Ірина Ярославівна Дідух (дисертаційне дослідження «Виховна теорія і практика українського скаутського руху на західноукраїнських землях у 1910-­х ­– 30-­х рр. ХХ ст.» (2013)), а також доктор педагогічних наук, професор кафедри початкової освіти Галина Василівна Білавич та кандидат педагогічних наук, доцент кафедри початкової освіти Лариса Володимирівна Сливка – автори численних наукових розвідок про різні аспекти виховної методики «Пласту», та ін.

Тематична гутірка, яку розпочала пластунка Марта  Власій, присвячена історії, організаційній структурі, ідеології «Пласту», однострою пластунів, мандруванню й таборуванню як методам і формам виховання та самовихованням, невдовзі перетворилася на жваву бесіду, коли юні уодівці Єва Попель, Яна Григорук, Яніна Корнієнко, Вікторія Сас, Андрій Хрущ, Богдан Любінець, Дмитро Луцький наввипередки розпитували присутніх Марту Власій, Яну Битчай, Софію Яремко, Надію Цюцяк про пластову символіку, іспити вмілостей, значення і функції предметів однострою, побутове життя під час таборування, а також про те, як це таборувати без телефона, бути позбавленим засобів зв’язку, зручностей тощо.

Щире захоплення Марти Власій, Яни Битчай, Софії Яремко, Надії Цюцяк пластовою ідеологією, велике зацікавлення скаутською ідеєю юних студентів УОДу, розповідь студентки-волонтерки УОДу Марії Пилипів (група ПО-42), яка працює вихователькою класу «Краплинка» у Католицькій школі святого Василія Великого (м. Івано-Франківськ), про свою пластову діяльність на Рогатинщині, спогади студентки-волонтерки УОДу Юлії Літвін (група ПО-22) про виступ з лекцією про «Пласт» для слухачів Київської мовної школи, розповідь студентки-волонтерки УОДу Олександри Ханас (група ПО-22) про своє зацікавлення «Пластом», – усе це утвердило всіх присутніх у думці: тут зібралися однодумці.

Своїми поглядами на життя, патріотизмом, християнськими цінностями, позитивним ставленням до оточення, бадьорим веселим настроєм, добрим гумором  пластуни глибоко зацікавили скаутською ідеєю юних студентів УОДу, які відзначили також багатогранність діяльності учениці 9-го класу Івано-Франківського ліцею № 10 Марти Власій, яка є не тільки учасницею УОДу (від 2017), його волонтеркою (від 2018 р. допомагає вести ІТ-школу), а й пластункою, яка залюбки здійснює волонтерську діяльність, Марії Пилипів, яка і вчителює, і навчається, і є студенткою-волонтеркою УОДу, і активною пластункою, волонтерську діяльність Надії Цюцяк, Яни Битчай, Софії Яремко, яка сьогодні є дуже важливою.

Після змістовної, добре продуманої тематики гутірки, яка сприяла глибшому пізнанню пластової ідеології, та дотепних розповідей про таборування і мандрування, пластових ігор та забав, які вивчили і в які з великим задоволення пограли, розповідей пластунів про складання пластових умілостей, про знаних в Україні та світі українських скаутів, які уславили нашу державу, загалом життя в «Пласті» чимало юних студентів УОДу із симпатиків пластової ідеї висловили бажання перейти на вищий рівень –  вступити до «Пласту» – українського дитячого-юнацького товариства, що гуртує та виховує еліту української нації.

В УОДі, як і в «Пласті», росте новий  люд.

Інформацію підготувала Г. Білавич


 

Немає коментарів:

Дописати коментар

  16 червня 2023 року День, який увійшов в історію Університету обдарованої дитини як час   завершення програми «Цікаві канікули – 2023». ...